نحوه پیروزی امام زمان بر سلاح های ویرانگر

نحوه پیروزى امام زمان علیه السّلام بر سلاحهاى ویرانگر

 

سؤال:

در موقع ظهور امام زمان علیه السّلام بطورى که از ترقى کنونى بشر در صنعت و تکنیک ملاحظه مىشود، دنیا مجهز به سلاحهاى بسیار مهیب و خطرناک خواهد بود.

آن حضرت در برابر این سلاحهاى مخوف، چگونه مانند جدش با شمشیر قیام خواهد کرد؟ و چگونه با سلاحهاى قدیم، مثل شمشیر و غیره با ارتشهاى دنیاى آن روز جهاد مىنماید؟ و آیا مىشود تصور کرد که کسى بتواند به وسیله شمشیر با بمبهاى ئیدروژنى و امثال آن، جنگ و نبرد کند؟

جواب:

اول: مقصود از خروج با شمشیر، مأموریت به جهاد و توسل به اسلحه براى اعلاء کلمه حق است.

بنابراین قیام با شمشیر، کنایه از قیام با اسلحه و پیکار و جهاد و تعیین نوع مأموریت آن حضرت است و اینکه آن حضرت مأمور به مصالحه با کفار نیست.

بدیهى است با هر اسلحهاى که لازم باشد، آن حضرت و اصحابش با کفار و ستمگران جهاد مىنمایند و از هرگونه اسلحهاى که در زمان ظهور آن حضرت متداول باشد، و به استعمال آن حاجت داشته باشند، استفاده مىنمایند.

دوم: از کجا که در زمان ظهور آن حضرت، این اسلحههاى مهیب در اختیار بشر باقى باشد؛ زیرا ممکن استکه در اثر حوادث و آشوبها و انقلابات شدید و جنگهاى خانمانسوز جهانى، که پیش از ظهور آن حضرت واقع مىشود دو ثلث بشر نابود شود، این اسلحههاى جهنمى معدوم گردد و شاید کسى باقى نماند که بتواند از این اسلحهها استفاده کند، یا آنها را تهیه نماید و این احتمال هم کاملاً بجا و قابل توجه است.

یکى از امورى که در احادیث از آن خبر داده شده و اوضاع کنونى آن را ممکنالوقوع نشان مىدهد، جنگهاى جهانگیرى است که در اثر آن، بیشتر نقاط زمین از سکن خالى مىگردد و شهرها ویران مىشود، و صدها میلیون بشر را رهسپار دیار عدم مىسازد.

تا یک قرن پیش، وقوع چنین جنگهایى بسیار بعید به نظر مىرسید، زیرا با آن اسلحههاى سابق و با نبودن وسایل ارتباط جمعى بین شهرها و کشورها، اگر جنگى واقع مىشد، اول پیش از آنکه خبرش به کشورهاى همسایه و یا دورتر برسد و دامنه جنگ گسترش یابد، آن جنگ به پایان مىرسید، و دوم در آن زمانها، تعیین غالب از مغلوب، خاتمه یافتن جنگ، تسلط یکى از دو طرف یا از بین رفتن طرفین، متوقف بر کشتارهاى عمومى و استعمال بمب و غیره نبود.

اما در عصر حاضر بطورى که همه پیش بینى مىنمایند با وسایل ارتباطى که همه عالم را به منزله یک شهر و یک محله نموده؛ و با اسلحهها و تجهیزاتى که در دست زمامداران بىایمان است و هیچ وسیله اى براى کنترل خشم و شهوت و جاهپرستى آنها نیست، اگر جنگ شروع شود، علاوه برآنکه غالب از مغلوب تشخیص داده نمىشود و طرفین از بین مىروند، اکثر ملل و سکنه کره زمین ممکن است در ظرف چند ساعت فانى و نابود شوند.

پس اگر در احادیث شریفه فرمودهاند: ظاهر نمىشود مهدى علیه السّلام مگر آنکه ثلث مردم کشته شوند و ثلث آنها بمیرند و ثلث آنان باقى بمانند. و فرمودهاند: این ظهور واقع نخواهد شد، تا وقتى دو ثلث مردم از بین بروند[1] نباید تعجب کرد، بلکه باید آن را نشانه علوم بىپایان حضرت رسول اکرم صلّىاللهعلیهوآله و ائمه طاهرین علیهم السّلام و آگاهى آنها از آینده و اطلاعشان بر مغیّبات به اذن و تعلیم خدا دانست و از معجزات و کراماتشان به شمار آورد.

 

 

"فَهُمْ مَوْضِعُ سِرِّهِ وَ لَجَأُ أَمْرِهِ وَ عَیْبَةُ عِلْمِهِ، وَ مَوْئِلُ حُکْمِهِ وَ کُهُوفُ کُتُبِهِ، وَ جِبالُ دینِهِ"[2].

 

"وَ لا یَدْخُلُ الْجَنَّةَ اِلاّ مَنْ عَرَفَهُمْ وَ عَرَفُوهُ وَ لا یَدْخُلُ النّارِ اِلاّ مَنْ أَنْکَرَهُمْ وَ أَنْکَرُوهُ"[3].

 

جَعَلْنَا اللهُ مِنْ مُحِبّیهِمْ وَ خُدّامِ شیعَتِهِمْ .

 

 

[1]. رجوع شود به منتخب الاثر، ف6، ب5، ص452 و 453.


[2]. نهج البلاغه خطبه2.


[3]. نهج البلاغه خطبه3.


 روابط عمومی هیئت انصارالحسین(ع)امیریه

/ 1 نظر / 10 بازدید
فرزند شهید

برز منکر مهدی فاطمه لعنت...